A Zenetudományi Intézet vezetése az újabb átszervezéssel kapcsolatban teljes mértékben egyetért az MTA Zenetudományi Bizottság ez ügyben kiadott állásfoglalásával

A magyar zenetudományi kutatás intézményes kezdetei, Bartók Béla és Kodály Zoltán úttörő és nemzetközi jelentőségű népzene-rendszerezői tevékenysége révén, a Magyar Tudományos Akadémiához kötődnek. A Magyar Tudományos Akadémia alapította azt a két műhelyt – a Népzenekutató Csoportot és a Bartók Archívumot –, amelyből később az MTA Zenetudományi Intézete létrejött. A jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében őrzött és gondozott, a nemzeti kulturális örökség részét képező nagy zenei gyűjtemények – a Bartók Archívum, a Népzenei és Néptánc Archívum, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és a Zenetörténeti Múzeum – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában állnak, és ezeknek a kivételes értékű gyűjteményeknek méltó őrzőhelye a szintén MTA tulajdonú Erdődy-Hatvany palota. A Zenetudományi Intézetnek az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez való csatolása minden ésszerű elgondolásnak ellentmond, és semmiféle történeti vagy praktikus érv nem szól mellette. Az MTA Zenetudományi Bizottsága üdvözli az MTA Elnöksége 2025. június 24-i állásfoglalását, amely szerint az MTA a megfelelő működési költségek és bérek biztosítása esetén kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztott négy kutatóközpontot, a hazai nemzeti kutatások letéteményeseit: ezen intézmények, köztük a Zenetudományi Intézet finanszírozásának azonnali rendezése és hosszútávú biztosítása, a nyugodt munkakörülmények megteremtése nemcsak a magyar tudományosság, de a nemzet érdeke. A Zenetudományi Intézet gyűjteményeinek működtetését, kutatási eredményeinek a nemzeti kultúrába való szerves beépülését és kiemelkedő nemzetközi elismertségének fenntartását csak a Magyar Tudományos Akadémia biztosíthatja.

 

ferenc papa orban viktor bartok osszkiadas

Closed Exhibitions in the Museum of Music History


Sámuel Nemessányi, "the Hungarian Straduvarius"kiallitas profilkep

Exhibition in the 5th room of the Museum of Music History

Curator: Anna BARANYI

TEMPORARY EXHIBITION

The exhibition is open: From 30 June 2022 to 1 May 2023

 

 

“Although Nemessányi took great care of the details, it is not the delicacy of the details but the perfect harmony of thewhole instrument, its splendid nonchalance and its superb varnishing, that gives it that individual flavour, which is the expression of genius and which makes his instruments so delightful. The sound of his instruments,which is fullbodied, rich and powerful, so that they are also suitable for concert use, is a special feature.” (László Reményi)

 

Curator: BARANYI Anna

Digital version: GOMBOS László

Exhibition layout: VÁRNAGY Ildikó

Execution: BORZ Zsófia, GÖMÖRI-CSONKA Szilvia

 

Sponsors:

 01b ELKH horizontal crest logo HU 202101a logo BTK ZTI logo 2019 magyar MTA nélkül

 

Pictures of the exhibition:

 

 

Pictures of the opening ceremony: