A Zenetudományi Intézet vezetése az újabb átszervezéssel kapcsolatban teljes mértékben egyetért az MTA Zenetudományi Bizottság ez ügyben kiadott állásfoglalásával

A magyar zenetudományi kutatás intézményes kezdetei, Bartók Béla és Kodály Zoltán úttörő és nemzetközi jelentőségű népzene-rendszerezői tevékenysége révén, a Magyar Tudományos Akadémiához kötődnek. A Magyar Tudományos Akadémia alapította azt a két műhelyt – a Népzenekutató Csoportot és a Bartók Archívumot –, amelyből később az MTA Zenetudományi Intézete létrejött. A jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében őrzött és gondozott, a nemzeti kulturális örökség részét képező nagy zenei gyűjtemények – a Bartók Archívum, a Népzenei és Néptánc Archívum, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és a Zenetörténeti Múzeum – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában állnak, és ezeknek a kivételes értékű gyűjteményeknek méltó őrzőhelye a szintén MTA tulajdonú Erdődy-Hatvany palota. A Zenetudományi Intézetnek az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez való csatolása minden ésszerű elgondolásnak ellentmond, és semmiféle történeti vagy praktikus érv nem szól mellette. Az MTA Zenetudományi Bizottsága üdvözli az MTA Elnöksége 2025. június 24-i állásfoglalását, amely szerint az MTA a megfelelő működési költségek és bérek biztosítása esetén kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztott négy kutatóközpontot, a hazai nemzeti kutatások letéteményeseit: ezen intézmények, köztük a Zenetudományi Intézet finanszírozásának azonnali rendezése és hosszútávú biztosítása, a nyugodt munkakörülmények megteremtése nemcsak a magyar tudományosság, de a nemzet érdeke. A Zenetudományi Intézet gyűjteményeinek működtetését, kutatási eredményeinek a nemzeti kultúrába való szerves beépülését és kiemelkedő nemzetközi elismertségének fenntartását csak a Magyar Tudományos Akadémia biztosíthatja.

 

ferenc papa orban viktor bartok osszkiadas

A Zenetörténeti Múzeum korábbi kiállításai


A 20-21. Századi Magyar Zenei Archívum kincseikiallitas profilkep

Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 1. termében

Kurátor: DALOS Anna

IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁS

A kiállítás megtekinthető: 2022. június 24-től 2023. március 26-ig

 

 

A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet 20–21. Századi Magyar Zenei Archívuma 2012. július 1-jén alakult meg a Magyar Tudományos Akadémia „Lendület” programjának keretében. Az évforduló alkalmából rendezett kiállítás az Archívum gyűjteményeiben őrzött sokezer, unikális dokumentumból válogat. Az Archívum zeneszerzők, előadóművészek, zenetudósok, valamint zenei intézmények gyűjteményeit őrzi. A gyűjtemények igen sokféle dokumentumtípusból állnak össze, tartalmaznak kéziratos és nyomtatott kottákat, kézzel és géppel írt szöveges dokumentumokat, leveleket, műsorlapokat, meghívókat, plakátokat, műismertetéseket, naplókat, kritikagyűjteményeket, sajtókivágatokat, fényképeket, személyes tárgyakat, képzőművészeti alkotásokat, hivatalos iratokat, hang- és filmfelvételeket, és néha a gyűjtemény eredeti tulajdonoságának teljes könyv- és kottatárát. Az Archívumban folyó feldolgozó munka során az Archívum munkatársainak az a feladat jut, hogy a dokumentumokat tematikusan rendezzék, azokat szisztematikusan leírják, a beazonosítást segítő jelzetekkel lássák el, kialakítsák a tárolási módozatokat és digitalizálják őket. A gyűjteménygyarapítás mellett az Archívumban dolgozó munkatársak intenzív kutatásokat folytattak a 20. századi magyar zenetörténet majd’ minden ágában.

 

Felelős rendező: DALOS Anna

Munkatársak: KUSZ Veronika, LASKAI Anna, OZSVÁRT Viktória, SZABÓ Ferenc János,

SZIKLAI Sára Bíbor, WUTZEL Eszter Emília

Design: CZEIZEL Balázs

Kivitelezés: Savix Kft.

 

Támogatók:

Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet, Eötvös Loránd Kutatási Hálózat

 

 

Képek a kiállításról:

 

 

Képek a megnyitóról: