A Zenetudományi Intézet vezetése az újabb átszervezéssel kapcsolatban teljes mértékben egyetért az MTA Zenetudományi Bizottság ez ügyben kiadott állásfoglalásával

A magyar zenetudományi kutatás intézményes kezdetei, Bartók Béla és Kodály Zoltán úttörő és nemzetközi jelentőségű népzene-rendszerezői tevékenysége révén, a Magyar Tudományos Akadémiához kötődnek. A Magyar Tudományos Akadémia alapította azt a két műhelyt – a Népzenekutató Csoportot és a Bartók Archívumot –, amelyből később az MTA Zenetudományi Intézete létrejött. A jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében őrzött és gondozott, a nemzeti kulturális örökség részét képező nagy zenei gyűjtemények – a Bartók Archívum, a Népzenei és Néptánc Archívum, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és a Zenetörténeti Múzeum – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában állnak, és ezeknek a kivételes értékű gyűjteményeknek méltó őrzőhelye a szintén MTA tulajdonú Erdődy-Hatvany palota. A Zenetudományi Intézetnek az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez való csatolása minden ésszerű elgondolásnak ellentmond, és semmiféle történeti vagy praktikus érv nem szól mellette. Az MTA Zenetudományi Bizottsága üdvözli az MTA Elnöksége 2025. június 24-i állásfoglalását, amely szerint az MTA a megfelelő működési költségek és bérek biztosítása esetén kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztott négy kutatóközpontot, a hazai nemzeti kutatások letéteményeseit: ezen intézmények, köztük a Zenetudományi Intézet finanszírozásának azonnali rendezése és hosszútávú biztosítása, a nyugodt munkakörülmények megteremtése nemcsak a magyar tudományosság, de a nemzet érdeke. A Zenetudományi Intézet gyűjteményeinek működtetését, kutatási eredményeinek a nemzeti kultúrába való szerves beépülését és kiemelkedő nemzetközi elismertségének fenntartását csak a Magyar Tudományos Akadémia biztosíthatja.

 

ferenc papa orban viktor bartok osszkiadas

Az MTA BTK Zenetudományi Intézet 2019. június 12-én egész napos rendezvénnyel ünnepli Kölcsey Ferenc nemzeti és állami szimbólummá vált költeménye megzenésítésének 175. évfordulóját a Magyar Zenetörténeti Osztály szervezésében. A Hymnusz-emléknap alkalmából tervezett program a szűkebb szakma mellett szélesebb közönséget is megszólít. Kétfordulós országos zenetörténeti diákvetélkedő keretében az 1844-es pályázat kontextusát, szereplőit és a Hymnusz törvényi rangra emelésének főbb állomásait idézzük fel. A Zenetörténeti Múzeum állandó kiállításának részeként elhelyezett tárlókban pedig a legfontosabb eredeti forrásokon keresztül is bemutatjuk – részben új kutatásokra alapozva – a Hymnusz kanonizálásának és nemzeti emlékhellyé válásának folyamatát. A kamarakiállítás megnyitójához két zene- és irodalomtörténeti előadás, valamint egy hangverseny kapcsolódik.  

A 2019. március 12-én Játékos magyar zenetörténet címmel 13–16 éves korosztályt magában foglaló 4 fős iskolai csapatok részére meghirdetett diákvetélkedőre az alábbi linken található jelentkezési lap kitöltésével lehet jelentkezni. A jelentkezési határidő: 2019. április 30.

További információ a Hymnus-emléknap aloldalán található.