A Zenetudományi Intézet vezetése az újabb átszervezéssel kapcsolatban teljes mértékben egyetért az MTA Zenetudományi Bizottság ez ügyben kiadott állásfoglalásával

A magyar zenetudományi kutatás intézményes kezdetei, Bartók Béla és Kodály Zoltán úttörő és nemzetközi jelentőségű népzene-rendszerezői tevékenysége révén, a Magyar Tudományos Akadémiához kötődnek. A Magyar Tudományos Akadémia alapította azt a két műhelyt – a Népzenekutató Csoportot és a Bartók Archívumot –, amelyből később az MTA Zenetudományi Intézete létrejött. A jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében őrzött és gondozott, a nemzeti kulturális örökség részét képező nagy zenei gyűjtemények – a Bartók Archívum, a Népzenei és Néptánc Archívum, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és a Zenetörténeti Múzeum – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában állnak, és ezeknek a kivételes értékű gyűjteményeknek méltó őrzőhelye a szintén MTA tulajdonú Erdődy-Hatvany palota. A Zenetudományi Intézetnek az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez való csatolása minden ésszerű elgondolásnak ellentmond, és semmiféle történeti vagy praktikus érv nem szól mellette. Az MTA Zenetudományi Bizottsága üdvözli az MTA Elnöksége 2025. június 24-i állásfoglalását, amely szerint az MTA a megfelelő működési költségek és bérek biztosítása esetén kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztott négy kutatóközpontot, a hazai nemzeti kutatások letéteményeseit: ezen intézmények, köztük a Zenetudományi Intézet finanszírozásának azonnali rendezése és hosszútávú biztosítása, a nyugodt munkakörülmények megteremtése nemcsak a magyar tudományosság, de a nemzet érdeke. A Zenetudományi Intézet gyűjteményeinek működtetését, kutatási eredményeinek a nemzeti kultúrába való szerves beépülését és kiemelkedő nemzetközi elismertségének fenntartását csak a Magyar Tudományos Akadémia biztosíthatja.

 

ferenc papa orban viktor bartok osszkiadas

Egyéb publikációk

 

Balázs Gergely: Selmeczi György műveinek jegyzéke

Bozó Péter: Párizsi élet – Pest-Budán. Offenbach a magyar fővárosban
Abstract in English

Operett-forráskatalógus (Bozó Péter)
Abstract in English

Dalos Anna: A Magyarország zenetörténete 5. (20. századi) kötetének terveiről

Laskai Anna: Dávid Gyula műveinek jegyzéke

Kusz Veronika  Laskai Anna (közr.): Franz Schubert  Dohnányi Ernő: fisz-moll fantázia zenekarra (fakszimile-kiadás)
A kötet zenei melléklete: Franz Schubert – Dohnányi Ernő: f-moll fantázia zenekarra (f-moll négykezes zongorafantázia: Kilényi Edward, Dohnányi Ernő, 1954. június 7., Tallahassee)

Ozsvárt Viktória: Az 1950-es évek politikai ideológiájának hatása a magyar fuvolazenére

Ozsvárt Viktória: Kósa György és Lajtha László vallásos témájú művei

Ozsvárt Viktória: Lajtha László Magyarországon. Sajtó- és hangversenykörkép (1949-1958)

Retkes Attila: Az avantgárd jazzmozgalom születése Győrött (1976–1989)

Smissen, Andrea van der: The Connection between Henry Cowell's New Music Society and Hungarian Composers of
the Young Generation in the Twenties

Szabó Ferenc János: A magyar komolyzenei előadóművészet - intézmények, iskolák, egyéniségek

Szabó Ferenc János: The Performance Practice of Classical Music in Hungary. Institutions, Schools and Personalities

Timár Zsófia: Vujicsics Tihamér élete és munkássága
Életrajz  • Műjegyzék bevezetővel  • Bibliográfia