A Zenetudományi Intézet vezetése az újabb átszervezéssel kapcsolatban teljes mértékben egyetért az MTA Zenetudományi Bizottság ez ügyben kiadott állásfoglalásával

A magyar zenetudományi kutatás intézményes kezdetei, Bartók Béla és Kodály Zoltán úttörő és nemzetközi jelentőségű népzene-rendszerezői tevékenysége révén, a Magyar Tudományos Akadémiához kötődnek. A Magyar Tudományos Akadémia alapította azt a két műhelyt – a Népzenekutató Csoportot és a Bartók Archívumot –, amelyből később az MTA Zenetudományi Intézete létrejött. A jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében őrzött és gondozott, a nemzeti kulturális örökség részét képező nagy zenei gyűjtemények – a Bartók Archívum, a Népzenei és Néptánc Archívum, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és a Zenetörténeti Múzeum – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában állnak, és ezeknek a kivételes értékű gyűjteményeknek méltó őrzőhelye a szintén MTA tulajdonú Erdődy-Hatvany palota. A Zenetudományi Intézetnek az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez való csatolása minden ésszerű elgondolásnak ellentmond, és semmiféle történeti vagy praktikus érv nem szól mellette. Az MTA Zenetudományi Bizottsága üdvözli az MTA Elnöksége 2025. június 24-i állásfoglalását, amely szerint az MTA a megfelelő működési költségek és bérek biztosítása esetén kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztott négy kutatóközpontot, a hazai nemzeti kutatások letéteményeseit: ezen intézmények, köztük a Zenetudományi Intézet finanszírozásának azonnali rendezése és hosszútávú biztosítása, a nyugodt munkakörülmények megteremtése nemcsak a magyar tudományosság, de a nemzet érdeke. A Zenetudományi Intézet gyűjteményeinek működtetését, kutatási eredményeinek a nemzeti kultúrába való szerves beépülését és kiemelkedő nemzetközi elismertségének fenntartását csak a Magyar Tudományos Akadémia biztosíthatja.

 

ferenc papa orban viktor bartok osszkiadas

Hírek, események


 Tudományos fórum >>>

apr19

 

Dalos Anna: A Magyarország zenetörténete 5. (20. századi) kötetének terveiről

Bartók terem, 2018.  április 19. csütörtök, 10 óra

2017-ben az MTA BTK ZTI 20-21. Századi Magyar Zenei Archívuma jelentős összegű, négy éves NKFIH-pályázatot nyert el (K 123819) a Magyarország zenetörténete 5. (20. századi) kötetének előkészítésére. A pályázat tíz kutató, több szakalkalmazott és számos külső megbízott együttműködésére támaszkodik. Az előadás egyrészt a kötet létrehozásának eddigi történetébe, az elmúlt közel négy évtized nehézségeibe és a munka elé gördülő akadályokba, illetve a team-munkában, több fázisban létrejövő kiadvány módszertani kérdésfelvetéseibe és céljaiba enged betekintést. Másrészt bemutatja magát a pályázati tervet is, amelynek részeként nagyszámú, a 20. századi magyar zenetörténetet bemutató kiadvány lát napvilágot a következő években. A pályázók nem titkolt célja, hogy a 20. századi kötet létrejöttének folyamatát, a megszülető tanulmányokat, előadásokat, köteteket a következő időszakban nyilvános eseményeken mutassák be az érdeklődő közönségnek, bevonva ezzel a szakmai közösséget is a kiadvány létrehozásába. Jelen előadás e folyamat első állomása.